mężczyzna na sesji zdjęciowej

Jak fotografować mężczyznę

Fotografko – zwróć na to koniecznie uwagę, gdy przed Twoim obiektywem staje mężczyzna!

Dzisiaj chciałabym poruszyć temat, który może być nieco nietypowy, ale zdecydowanie wart uwagi – fotografię mężczyzn przez pryzmat animy i animusa według Carla Gustawa Junga. Wszyscy posiadamy wewnętrzną sferę męskości i żeńskości, niezależnie od naszej płci biologicznej. Jednak, dla kobiet, które fotografują mężczyzn, może to być wyjątkowe wyzwanie, żeby (o zgrozo!) nie upozować mężczyzny tak, jak pozuje kobiety!

Anima i Animus – Wewnętrzne Archetypy

Według Junga, anima to wewnętrzna sfera żeńskości obecna w mężczyznach, podczas gdy animus to wewnętrzna sfera męskości obecna w kobietach. Są to archetypy, które wyznaczają pewne wzorce zachowań i cechy charakteru. Fotografując mężczyzn, kobieta patrzy na nich przez pryzmat swojej animy, co może wpływać na sposób postrzegania i interpretacji ich obrazu.

Wyzwanie dla Kobiet Fotografujących Mężczyzn

Fotografowanie mężczyzn bez względu czy to sesje biznesowe, w których ja się specjalizuję, czy też ślubne (tych zrobiłam parę w poprzednich latach mojej działaności) wymaga nie tylko umiejętności technicznych i artystycznych, ale również empatii i zrozumienia psychologicznego. Kobieta staje przed wyzwaniem uruchomienia swojego animusa, aby lepiej zrozumieć męską naturę i wydobyć z modela to, co naprawdę istotne dla fotografii. A przede wszystkim to, co istotne dla bohatera zdjęć. Bo czyż jest coś gorszego niż zdjęcia mężczyzny, który pozuje jak kobieta?!

Istnieje ryzyko, że zdjęcia wykonane przez kobietę mogą podążać za bardziej subiektywnym i emocjonalnym podejściem, skupiając się na aspektach związanych z kobiecą animą, takimi jak emocje, delikatność i subtelność. W przypadku fotografii męskiej, kluczowe może być skupienie się na aspektach związanych z męskim animusem, takimi jak siła, asertywność, czy determinacja.

Znalezienie Balansu

Kobieta fotografująca mężczyzn musi znaleźć balans między własnym wewnętrznym światem a wydobywaniem tego, co charakteryzuje męskość. To wyzwanie może pomóc w bardziej wszechstronnym i pełnym portrecie mężczyzny.

Ważne jest, aby fotografująca kobieta nie ograniczała się do stereotypowego spojrzenia na męskość, ale żeby starała się zrozumieć, że każdy mężczyzna jest wyjątkowy i posiada bogactwo różnorodnych cech.

Kluczem, żeby poprowadzić bohatera sesji odpowiednio w pozowaniu jest po pierwsze doświadczenie, ale jeśli jest ono jeszcze dość niewielkie, to przestudiowanie klasycznych ustawień i pozowań męskich. Posiadanie ich zawsze w zanadrzu (np. w zdjęciach w telefonie) i skrupulatne podążanie za teorią, aż stanie się ona dla fotografki naturalna.

Podsumowanie

Fotografowanie mężczyzn przez pryzmat animy i animusa to fascynujący temat, który otwiera przed nami wiele możliwości i wyzwań. Ważne jest, aby pamiętać, że każdy z nas posiada wewnętrzny świat zarówno męskości, jak i żeńskości, co nadaje nam pełnię doświadczeń i perspektyw.

Dla kobiet fotografujących mężczyzn, wyzwanie polega na odnalezieniu balansu i zrozumieniu różnorodności męskich cech. To właśnie to zrozumienie i empatia sprawią, że zdjęcia będą odzwierciedlać nie tylko zewnętrzne cechy modela, ale także to, co czyni go wyjątkowym i autentycznym.

Zapraszam Was do komentowania i dzielenia się swoimi doświadczeniami w tym temacie.

Odwiedź moją galerię sesji, gdzie możecie znaleźć trochę przykładów kobiecych i męskich sesji biznesowych i wizerunkowych.

A jeśli potrzebujesz sesję zdjęciową – napisz lub zadzwoń do mnie

Już pewnie wiesz, że patrzę nie tylko jak fotograf, ale i marketingowiec!

Małgosia Jasińska 

Zadzwoń już dziś aby uzyskać ofertę +48 692 169 853

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *